Dřevorockfest 2009

Dřevorockfest 2009 - plakát

Dřevorockfest 2009 - plakát

V. ROČNÍK – SOBOTA 08.08.2009

 

BETHRAYER – 14:30-15:30 h

TRAKTOR – 16:00-17:00 h

O5 & RADEČEK – 17:30-18:30 h

IVAN MLÁDEK & BANJO BAND – 19:00-20:00 h

MIG 21 – 20:30-21:30 h

ANNA K. – 22:00-23:00 h

RYBIČKY 48 – 23:30-00:30 h

EXPO & PENSION – 01:00-02:00 h


DŘEVOROCKFEST 2009 – radio spot (1,2 MB)

 

Dřevorockfest 2009 - Přerovský deník - článek 07.08.2009

Dřevorockfest 2009 - Přerovský deník - článek 07.08.2009

[08.11.2009 BuM] Tímto nadpisem začínal i článek otištěný týden po festivalu v místním tisku Přerovský deník a je myslím nejvýstižnější, jakým způsobem dotyčný festival nabírá na kvalitě a úspěšnosti. A jak je dále v článku shrnuto „Kdysi setkání amatérských rockových kapel z Přerova a okolí, dnes vyhlášená hudební akce, kterou navštěvují hudební fanoušci z celé Moravy. Dřevo Rockfest letos oslavil 5. narozeniny a do zámeckého areálu v Dřevohosticích mu k jubileu přišlo popřát 1600 posluchačů.“ Městys Dřevohostice je vyhlášený svou velmi aktivní a pestrou kulturní činností, kde nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším žánrem je dechová hudba. Tu však letos „rockáč“ zřejmě trumfnul, což nás rockery v téhle antibigbítově-prodiskové době nesmírně těší. Tentokrát musíme hodně poděkovat i počasí, které vyšlo na 100%, celý den provázelo sluníčko, což je také jeden z kladných faktorů úspěšnosti. Ještě se zde musím omluvit, že sem report a fotogalerii vkládám přesně s 3-měsíčním zpožděním, ale absolutní časová vytíženost mě k tomu nepustila dříve – pozdě, ale přece! 🙂

Dřevorockfest 2009 - Přerovský deník - článek 14.08.2009
Dřevorockfest 2009 – Přerovský deník – článek 14.08.2009

Po těch uplynulých měsících se mi tu bude už hůře něco sepisovat, ale pár řádků tu zkrátka musí být. Prvně je třeba pro některé koumáky objasnit, proč se na festivalu kromě tohoto webu již nijak dále nepodílel dosavadní spolupořadatel ozvučovací firma SECO. Bohužel byla přednější akce pro město Přerov a tak se SECO měsíc předem rozhodlo ozvučit večerní koncert kapely Olympic v rámci Přerovských hodů. Festival se oproti předešlým ročníkům rozrostl o jednu kapelu, letos tedy na festivalu účinkovalo 8 formací. Každá kapela dostala stejný hrací čas jako obvykle a časy se tak nijak nezkracovaly, festival proto začínal o půl druhé hodiny dříve už od 14:30h. Publikum bylo od zahájení ještě velmi prořídlé, lidma se to začalo hemžit až v době od vystoupení třetí kapely O5 & RADEČEK. Festival odstartovala nu metalová kapela BETHRAYER. Tato kapela však před pár týdny utrpěla největší životní ztrátu, kdy přišla o svého důležitého člena Pavla „Pegara“ Juríka, který bohužel tragicky zemřel. Druhou rozjezdovkou byla zemědělská pětice TRAKTOR, kterou jsem si po Capcově návrhu dovolila úvést na jeviště, protože Capec sám sobě moderátorem není to pravé ořechové. Kapela jela celé léto turné ke své čerstvé druhé desce „69“, ke které natočila za spoluúčinkování baviče Zdeňka Izera videoklip ke skladbě „Kosmosen“. V závěru playlistu tradičně nechyběl mega-traktor-hit „Pamela“. V půl šesté přišla na řadu šumperská poprocková formace O5 & RADEČEK a prezentovala zde všechna tři vydaná alba.

Dřevorockfest 2009 - Přerovský deník - článek 14.08.2009
Dřevorockfest 2009 – Přerovský deník – článek 14.08.2009

Třetí odstavec se mi píše absolutně nejlíp, protože každý okamžik se mi, obzvláště po shlédnutí připomínkového videozáznamu z akce, promítají komické scénky s automatickou funkcí úsměvu na tváři :-). Vystoupení 8-členného souboru IVAN MLÁDEK & BANJO BAND začalo dvěma songy včetně úvodního hitu „Linda“ v podání frontmana IVANA MLÁDKA a pak LENKA PLAČKOÁ zazpívala náležitě poplantaně píseň v původním znění „A to kuře krákoře běhá po dvoře“. Nakonec z toho byla i verze „…dělá po dvoře, má panenka … v komoře …… s Pešákem …:-)“. Pak přednesl svou povídku nezaměnitelný koktač MILAN PITKIN o tom, že „Mám život opravdu strašně rád, nesnáším akorát zvířata, rostliny, malý děti a starý lidi. Podivejte se, zvířata, to je pěkná havěť, jenom to bučí, štěká, kokrhá a překáží. Jediný zvířata, kerý mam rád, jsou pavouci, ale ti zase v noci, když běhají v noci po skříních, tak zase strašně prášej. Moje teta naopak má zase zvířata strašně ráda a vona si teď představte si pořídila místo pejska malýho tchoře a spí s nim v posteli. Já jsem jí řikal a prosim tě a co ten smrad a vona, že prej už si zvyknul.“ Takových seků bylo skutečně moc. V půli show přišla LIBUŠE ROUBYCHOVÁ alias LIBUNA povykládat zázitky z návštěvy Ameriky a například v jednom z gegů zaperlila tím, že „Praví američani jsou divný. My jsme třeba jeli v metru po jezdících schodech a přede mnou stál děda a předbíhal ho nějakej chlap a šlápnul mu na nohu. No pak si to uvědomil, vrátil se a začal se tomu dědovi vomlouvat. A ten děda říkal, už se mi nemusíte vomlouvat, já sem vám flustnul na záda“.

Své zázitky zakončila slovy „No prostě divokej západ, jedno velký zklamání“. Mládkovci svou mega zábavnou show uzavřeli asi největším hitem „Jožin z bažin“ alias „Helmut von sajrajt“, kterého ztvárnil Milan Pitkin a jako práškovací letadlo ho rýží zasypával Jan Mrázek. IVAN MLÁDEK & BANJO BAND dle očekávání sklidil největší úspěch. Byl to skutečně náš skvělý pořadatelský dramatirgický tah !

V osm večer jsem si odskočila zdokumentovat koncert Olympic na hlavním přerovském náměstí a dalšího headlinera kapelu MIG 21 jsem stihla poslechnout a zdokumentovat jen poslední dvě skladby. Jistojistě však zazněly radio hity jako „Malotraktorem“ či „Vlajky vlají“ či „Tančím“.
Stále usměvaná ANNA K. & BAND nastoupila dle line-upu a tak se areálem opět linul mainstreamový poprock. ANNA K. měla skutečně skvělý zvuk a její songy s klidným ženským vokálem se poslouchaly opravdu výtečně. Samozřejmě i od ní si publikum bouřlivým aplausem vyžádalo přídavek. V závěru koncertu také dostala krásnou kytici a pak už spěchala na pozdní večeři. Dělá to podobně jako já, že se nacpe až po „výkonu“ :-). Jelikož se s Annou K. znám od loňského setkání s Dodo Doležalem, tentokrát už jsem neváhala vyfotit se s ní do mého hudebního alba.

Předposlední reprízující se kapela na našem festivalu RYBIČKY 48 oslavila jedno jubileum, kdy si hned v úvodu své show připili s publikem. Punk rock tak odbil dřewákovskou půlnoc.

Tentokrát festival uzavírala legendární regionální bígbítová zfúzovaná formace EXPO & PENSION. Díky svému tanečnímu rockovému repertoáru udžovala vytrvalé publikum do brzkých ranních hodin. Festival s pořadovým číslem 5. tak posledním komorním tónem A uzavřela v plánovanou druhou hodinu noční.

Podtrženo, sečteno, naprosto plně vydařená akce, která už tolik kulturou vyhlášený městys Dřevohostice posunuje o další krok dále. Aleš Sigmund a jeho pořadatelský tým získali jednoznačnou jedničku za svůj profesionální přístup. A aby z celého díla byl fakt dokonalý zázitek, patří k němu i krásné prostředí zámecké zahrady, kde se festival bude příští rok opět konat! Těšíme se na Vás!

 

Nebyly nalezeny žádné obrázky


IVAN MLÁDEK & BANJO BAND

IVAN MLÁDEK & BANJO BAND

IVAN MLÁDEK & BANJO BAND (country/folk/rock, Praha)

Ing. IVAN MLÁDEK se narodil 7.2.1942 v Praze v úřednické rodině. V roce 1966 poprvé vystoupil BANJO BAND. V roce 1968 Ivan Mládek emigroval do Francie, usadil se v Paříži. Zde se živil jako dixielandový banjista a hráč na balalajku v ruských kabaretech. Po půl roce se však vrací za svou rodinou a přáteli do komunistického Československa. Známým se Mládek stává ve 2. polovině 70. let a jeho swingové skladby dostaly záhy označení „jazzová lidovka“. Od roku 1970 napsal více než 400 písní (nejúspěšnější z nich na neuvěřitelných 28 LP&CD). Kromě hudby se Ivan Mládek věnuje psaní humoristických povídek a scénářů a také malování. První Mládkova povídka „Úterý“ byla publikována v roce 1980 v Mladém světě. Scénky psané Ivanem Mládkem jsme mohli sledovat dlouhou dobu v pořadu „Čundrcountry show“.
Ivanu Mládkovi a jeho Banjo Bandu se v poslední době poměrně daří. Od dob konce „Čundrcountry show“ se jim povedlo vrátit se zpět na pódia, pro jejich hudbu leckdy i netradiční. Se slušným ohlasem vystupují na letních festivalech a je jim v zásadě jedno, o jaký žánr se jedná. S trochou nadsázky lze říct, že by klidně mohli zahrát i na metalovém festu a pravděpodobně by se svými hity měli úspěch. I přes to těžko někdo mohl čekat jejich úspěch v zahraničí – vždyť hudba Ivana Mládka je ve velké míře založená na textech. Ovšem v Polsku se zkraje roku 2008 strhlo naprosté šílenství, kdy jeden z uživatelů YouTube vystavil na tento web klip písně Jožin z bažin, polsky „Józek z bagien“, s polskými titulky. Klip starý již 30 let se rázem stal v Polsku obrovským hitem a již vznikla i jeho disco verze a mnoho dalších, ve kterých Ivo Pešák strhujícími tanečními kreacemi baví diváky. Klip se již vysílal na polské veřejnoprávní televizi TVN a byl zařazen i do playlistů některých polských rádií. Józek z bagien poráží v hitparádách písničky současných tvůrců. Ivan Mládek tak stanul během několika dní tohoto roku mezi takovými ikonami českého hudebního průmyslu, jako jsou Helena Vondráčková, která v Polsku také sklidila velký úspěch. Jediná otázka, která se nabízí je, jestli polskou veřejnost okouzlil osobitý styl Ivana Mládka, taneční kreace Ivo Pešáka nebo příběh samotného Jožina. Za 5 dní, co je klip vystaven na Youtube, se na něj podívalo již téměř čtvrt milionu uživatelů. Samotný Ivan Mládek k tomu říká: „Před několika dny se ke mně dostala informace, že jakýsi Polák vystavil na polský internet nahrávku České televize s písničkou Jožin z bažin a dodal tomu polské titulky. Strhlo se tak okolo toho neskutečné mediální a veřejné šílenství. Nechce se mi ani věřit, že se tak děje po 30 letech, kdy je skladba na světě. Sejdeme se se zástupci vydavatelství B.M.S., u kterého jsem vydal svoji zatím poslední desku a vážně budeme uvažovat o nahrání písně Jožin z bažin do polštiny. A to se také stalo, vloni vyšlo album „Jožin z bažin w Polsce“.

 

MIG 21

MIG 21

MIG 21 (pop, Praha)

Kapela MIG 21 vznikla v roce 1998 a první veřejné vystoupení měla 11.3.1999 v pražském klubu Roxy. Je to kapela, která funguje podobně jako dobře namazaný žací-samovazací stroj, ve kterém se rytmy funky, bluesu, jazzu, rapu, twistu, latiny a dalších proudů samosežnou a samosvážou v jeden výsledný exkrement.
Po úspěšných albech Snadné je žít (2001) a Udělalo se nám jasno (2002) s celkovým prodejem přes 70 000 ks, přišla skupina se svým třetím počinem. Album „Pop Pop Pop“ je odzbrojující sondou do současné populární hudby. Čerstvé čtvrté album „MIG21 & LELEK Orchestra naživo“ bude pokřtěno 22. a 23.04.2009 v Lucerna Music Baru v Praze. Album přináší záznam v našich krajích výjimečného koncertu MIG 21 s 30-členným Lelek Orchestra z festivalu Letorosty v Berouně 20.09.2008. Obsahuje největší migovské hity v netradiční úpravě s naprosto unikátní atmosférou. Ojedinělá je deska ve všech směrech – koncerty v tomto složení byly pouze dva. Jeden open air právě na berounských Letorostech (odkud je záznam) a druhý ve velkém sálu pražské Lucerny 10.11.2008. Za emisara celé desky byla demokratickým hlasováním zvolena píseň „Tančím“ a tak MIG 21 a LELEK Orchestra pevně věří, že si všichni zatančí v tónech této skladby znějící z rádiových přijímačů a z CD přehrávačů. A taky přímo na našem festivalu!


ANNA K.

ANNA K.

ANNA K. (pop/rock, Praha)

ANNA K., narozena 4.1.1966 ve Špindlerově Mlýně, vlastním jménem Lucianna Krecarová, je česká zpěvačka s osobitým projevem. Začala svou kariéru již jako malé dítě, nejprve jako herečka. V roce 1974 jí její otec přihlásil na konkurs na roli Pachole ve hře „Kytice“, který tehdy vyhlásil Jiří Suchý v Semaforu. V konkurzu uspěla a postupně v Semaforu vystřídala ještě několik dětských rolí. V Semaforu hrála s malými přestávkami od svých osmi let až skoro do třiceti. Anna K. nastartovala sólovou kariéru zpěvačky začátkem devadesátých let, kdy natočila svou první desku „Já nezapomínám“. Kritika ji nepřijala příliš pozitivně, ale u fanoušků měla úspěch. Prodalo se 20 tisíc kopií. Anna K. také zpívala vokály pro skupinu Wanastovi Vjecy. Z této spolupráce pak nakonec vznikla její druhá deska „Amulet“. Třetí deska, kterou Anna K. natočila, nese název „Nebe“ a tímto stejnojmenným hitem zaznamenala deska obrovský úspěch. Následovala alba „Stačí, když se dívaš“, „Musím tě svést“, „Noc na zemi“, „Večernice“. Doposud vydala Anna K. celkem 9 alb, poslední kompilační v roce 2007 s názvem „Best Of 93-07“.
Anna K. se začátkem 03/2009 vydala (společně s předskokanem Markem Ztraceným) do tuzemských klubů, aby zde bilancovala patnáct let své sólové kariéry. Hlavním motivem tak ve finále nebude oslava patnáctiletého milníku, ale dobročinná akce zpěvačky, která se rozhodla pomoci opuštěným dětem prostřednictvím Nadace Terezy Maxové.

 

RYBIČKY 48

RYBIČKY 48

RYBIČKY 48 (pop/punk, Kutná Hora)

Kutnohorská pop-punková skvadra RYBIČKY 48 měla na našem loňském festivalu opravdu úspěch a tak jejich show letos znovu zopakujeme.
Skupina vznikla v listopadu 2002 v téže sestavě hraje dodnes. Původně se jmenovala Banánové rybičky, ale byla nucena svůj název změnit. Na svém kontě má několik vítězství, např. 3. místo v soutěži Radia Beatu Naděje Beatu či vítězství v internetové soutěži Rock For People 2004. Klip k singlu OOOU! obhájil 5x po sobě zlatou příčku v hitparádě ESO a na YouTube.com byl shlédnut v jedné verzi bezmála 58000 krát a v druhé dokonce již více než 186000 krát. Přesně před rokem 8.8.2008 na Rokycany Festu oslavil Kuba Ryba své 24. narozeniny a společně s Petrem a Ondrou i svůj 300. koncert! „Za šestnáct let mi bude padesát bez desíti,“ říká s úsměvem na rtech Kuba. Na zmíněný koncert se dostavili velkolepě – na festival přiletěli vrtulníkem! Tato kapela tří mladíků z Kutné hory se snesla z nebe na podium, podobně jako bývá k vidění jen u úspěšných zahraničních kapel. V České republice se nikdy nic podobného neuskutečnilo ani u těch nejslavnějších osobností vystupujících na největších festivalech. „Jelikož naše muzika osloví občas i starší publikum, stalo se to, že jsme se zalíbili chlapíkovi, který má vrtulníky a nabídl nám, že nás na Rokycany Fest hodí právě tím vrtulníkem,“ říká Petr z Rybiček 48 a doplňuje: „Pak jsme koukli, že to bude zrovna 300. koncert a navíc Kuba bude mít narozeniny – no lepší příležitost bychom letos těžko hledali!“
Velice chytlavá melodie a vtipné texty z druhého alba „Amores Perros, Voe!“ dostali Kubu, Petra a Ondru z Rybiček 48 na výsluní české hudební scény. Jejich vystoupení si užívají mladí, ale výjimkou není ani padesátiletý pár. V kotli si užívají půvabné mladé fanynky, ale i skalní příznivci již legendárních kapel jako jsou Tři sestry, kteří znají texty písní Rybiček 48 a zpívají společně s kapelou. Tak vypadají v současné době koncerty velmi nadějné trojky na letních hudebních festivalech.
Jarní koncertní šňůra bude zakončena koncem dubna, kdy se kapela chystá zavřít na několik týdnů do studia a nahrát chystané písničky na novou, třetí oficiální desku. Ta by měla vyjít symbolicky 9.9.2009.


O5 & RADEČEK

O5 & RADEČEK

O5 & RADEČEK (rock, Šumperk)

Zárodek skupiny v podstatě vznikl roku 1992, kdy sourozenci Tomáš a Ondřej Polákovi vytvořili dětské folkové těleso TOPOL. Postupně přibrali další členy a sklízeli tu větší, tu menší úspěchy na folkových a country festivalech. V letech 1998-2000 skupina zakupuje elektrické kytary s příslušnou aparaturou a postupně přechází na žánr rocku. Pod novým názvem O5 (plus jméno člena kapely) vystupovali jako předskokani na různých koncertech. Na podzim 2003 jim Universal Music vydává album „Na pokraji slávy“ (vesměs kompilace starších písní) a skupina natáčí i první videoklipy. Během roku 2004 zaznamenala fenomanální úspěch se skladbou „Hvězdy nad Prahou“. V roce 2005 vychází druhé oficiální album „Mainstream“, zatím poslední album kapely z roku 2007 nese název „Slast Minute“.


TRAKTOR

TRAKTOR

TRAKTOR (rock, Hranice n.M.)

Ve středu 8.4.2009 vyšlo hranické kapele TRAKTOR dlouho očekávané album s názvem „69“. Jeho křest se uskuteční o dva dny později v Zámeckém klubu v Hranicích. Šedesát devítka skupiny Traktor má pořadové číslo 2. Příznivci i samotní členové kapely čekali na její vydání téměř 2 roky. „Dali jsme si na svém druhém společném dítěti záležet. Nechtěli jsme, aby bylo takříkajíc ušité horkou jehlou,“ řekl baskytarista Traktoru Karel Ferda. Během natáčení v nahrávacím studiu muzikanti několikrát upravovali zvuk, hudbu i texty. „Tak, jak jsme postupně procházeli vývojem, neustále jsme desku upravovali a šperkovali,“ podotkl Ferda. Podle něj je nové album hudebně i textově vyzrálejší než prvotina, která nese název „…s vlečkou se to lépe táhne“. Přesto je na novém albu vedle vážných i celá řada legračních a pikantních textů. Po křestu chystají členové Traktoru sérii pětadvaceti koncertů po celé České republice i Polsku. V plánu mají také natáčení videoklipu.

 

BETHRAYER

BETHRAYER

BETHRAYER (nu metal/thrash/core, Kojetín)

Abychom náš festival i trochu přitvrdili a současně podpořili regionální hudební podhoubí, opětovně jsme s roční pauzou pozvali kapelu BETHRAYER.
Skupina vznikla v roce 1991, kdy ji založil kytarista, později i zpěvák Olaf, dnes jediný původní člen. Od samého počátku své existence se věnuje tvrdé muzice od thrash metalu po nu-metal. Mezi své nej řadí předskakování americké hardcore legendě Pro Pain. Ze začátku působení se Bethrayer věnoval spíše thrashové, místy death metalové muzice a v tomto stylu kapela natočila první demo v roce 1992, a to „Jak se Plaší smrt“ .. V roce 1996 spatřuje světlo světa další nahrávka, již o hodně vyspělejší, anglicky zpívaný, rychlý thrashový materiál „Manipulation“, což je první nahrávka, kde se Olaf ujal jak kytary, tak i zpěvu. V dalším období postupně přichází již současní členové a to bubeník Sádlo a kytarista Pegar (ex-Barricade). Tímto se v Bethrayeru utváří současné dlouholeté, tříčlenné jádro kapely. V roce 2002 přichází kytarista Svaťa a Olaf odkládá kytaru a věnuje se jen zpěvu. Bethrayer se nyní odklání spíše do nu-metalových vod, využívá zkušenosti se sedmistrunnými kytarami a multiefekty z posledních pár let a v roce 2004 natáčí desku „Ray of Hope“. V roce 2007 se kapela pouští do natočení „promo nahrávky“ k budoucí nové desce. Na nahrávce se objevují songy: Již delší dobu živě hraná „Šibenice v srdci“, „Voodoo Manual“ a „Ozvěny pod hladinou“. Poté, na konci roku 2007, opouští skupinu kytarista Svaťa a basák Mara. Kapela hledá nové členy. Zanedlouho přichází do kapely basák AleK (březen 2008) a zpěvák Olaf bere zpět do rukou kytaru, jako za starých časů. Bethrayer se vrací k tvrdší muzice, kde mísí více vlivů a připravuje nový materiál.


EXPO & PENSION

EXPO & PENSION

EXPO & PENSION (rock, Holešov)

Holešovská kapela EXPO vznikla v roce 1978. Její klasický rock ovlivněný punkem provázel taneční zábavy v širokém okolí okresu Kroměříž přes 20 let. Dnes skupina vystupuje také po malé personální změně jako PENSION, který se liší repertoárem více ovlivněný americkým rockem. Skupina EXPO v roce 2001 vydala sbírku svých top pecek z tancovaček pod názvem asi srozumitelným jen fanouškům „Babka a jiné papačky“. I přesto, že pánové toho mají muzikantsky hodně za sebou, stále jim to šlape jako hodinky a jejich hudbou se můžete kochat nejenom na dobrém bigbítu. Stará škola z Holešova roztančí nejednoho fanouška.